Rocky Baroque är en lika rebellisk som lekfull remix av den klassiska kolonnen. Monumentala linjer krockar med råa, kantiga ytor i denna unika serie ljusstakar och vaser. Samtida färger möter distinkta former i gränslandet mellan skulptur och bruksföremål, ett återkommande tema i Hansdotters formspråk. Humor och ironi används också för att utmana och tolka auktoritära principer. Resultatet blir sin egen genre - Rocky Baroque.
"Jag märker att jag dras till tillstånd där kontexter möts och ifrågasätts, och befinner mig gärna i brytpunkten mellan det brutala och det dekorativa", säger Hanna Hansdotter. Det gör hon uppenbarligen alldeles rätt i.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Hanna Hansdotter |
| Serie | Rocky Baroque |
| Vikt | 2.59 kg |
| Bredd | 15.5 cm |
| Höjd | 17.5 cm |
| Längd | 15.5 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | SE |
| Price information | All prices are SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 39 |
Here you can quickly ask a question about the product.
We will reply as soon as we can.
| What | Quantity | Price/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |